Wykonawca w okresie sprawozdawczym prowadził roboty przygotowawcze i pomocnicze
w zakresie:
– obsługi geodezyjnej budowy,
– nadzoru archeologicznego,
– nadzoru przyrodniczego,
– nadzoru saperskiego,
– utrzymania tymczasowej organizacji ruchu,
– ręcznego kierowania ruchem.
Inżynier Kontraktu potwierdza, że Wykonawca prowadzi prace ziemne pod stałym nadzorem archeologicznym.
Roboty drogowe wykonywane w marcu 2021 r.:
- Roboty drogowe marzec część 1
- Roboty drogowe część 4
- Roboty drogowe część 3
- Roboty drogowe część 2
Roboty mostowe wykonywane w marcu 2021 r.:
- Roboty mostowe część 1
- Roboty mostowe część 2
- Roboty mostowe część 3
Roboty branżowe wykonywane w marcu 2021 r.:
- Roboty branżowe
Ochrona środowiska i archeologia
Konsultant na bieżąco prowadzi stały nadzór nad pracami związanymi z ochroną środowiska i archeologią zgodnie z § 15 Umowy.
Zakres prac w ramach nadzoru przyrodniczego dotyczył w szczególności monitorowania wywiązywania się Wykonawcy Robót z obowiązku przestrzegania odpowiednich norm i przepisów z zakresu ochrony środowiska i ochrony przyrody, ustawy o zapobieganiu szkodom w środowisku i ich naprawie oraz z obowiązku przestrzegania wydanych dla inwestycji decyzji z zakresu ochrony środowiska i ochrony przyrody. W szczególności zwracano uwagę na ewentualne negatywne skutki spowodowane działaniami Wykonawcy w związku z realizacją Robót, jeśli takie wystąpiły oraz monitorowano prawidłowość wykonywania czynności określonych we właściwych decyzjach oraz postanowieniach dotyczących nadzoru środowiskowego i przyrodniczego Wykonawcy Robót. Sprawdzano również czy prace są prowadzone ze szczególnym uwzględnieniem ochrony stanowisk zwierząt, roślin i siedlisk przyrodniczych zinwentaryzowanych na etapie opracowywania raportów o oddziaływaniu na środowisko. Wszelkie nieprawidłowości zgłaszane są na bieżąco po objazdach nadzoru.
Prace Terenowe:
– wizyty terenowe, podczas których kontrolowany będzie wpływ prowadzonych i planowanych prac na florę i faunę, w szczególności obszarów chronionych i cennych przyrodniczo, oraz gatunków dziko żyjących albo pod ochroną,
– kontrole aktywności zwierząt,
– kontrole stanu porządku i ładu na placu i zapleczu budowy, pod kątem odpowiedniego zabezpieczenia magazynowanych, gromadzonych tymczasowo materiałów budowlanych i odpadów, oraz właściwej segregacji odpadów z podziałem na odpady niebezpieczne i inne niż niebezpieczne,
– monitoring postępu prac związanych z budową, montażem i wykończeniem urządzeń ochrony środowiska (przejścia dla zwierząt, ogrodzenia) oraz czynności takie jak np. humusowanie, nasadzenia, obsiew skarp i terenów płaskich.
W obecnym okresie sprawozdawczym nie stwierdzono bezpośredniego, istotnego, negatywnego wpływu budowy na rzadkie lub chronione gatunki roślin i zwierząt. W bliskim sąsiedztwie budowy stwierdzono ślady dużej zwierzyny: sarny, łosie oraz małe i średnie ssaki: zające, dziki, kuropatwy.
Stan terenów i obszarów chronionych lub obszarów cennych przyrodniczo w sąsiedztwie pasa budowy nie był bezpośrednio zagrożony w zw. z realizacją prac budowlanych. W miejscu sprawozdawczym nie odnotowano płazów w rejonie realizowanych robót. Po roztopieniu pokrywy śnieżnej stwierdzono liczne uszkodzenia tymczasowych wygrodzeń i liczne rozlewiska. Zostało to zgłoszone do Wykonawcy w celu wykonania szybkich prac naprawczych. Wykonawca ma obowiązek naprawić tymczasowe wygrodzenia do 31 marca 2021 r.